„Především se nauč mít radost. Pravá radost je tím nejdůležitějším v životě.“
Seneca
 
 

Štěstí s radostí ze života úzce souvisí.

My všichni chceme být ve svém životě šťastní, a i když pro každého z nás štěstí znamená něco jiného, klíčem ke štěstí je dovolit si dělat věci, které nám dělají radost. Z toho jednoduše vyplývá: dělejme to, co nám přináší radost, a budeme šťastní. A ano, ze své zkušenosti mohu říct, že je to skutečně tak.

1418812_77341743

Když mi bylo pět, maminka mi řekla, že klíčem k životu je štěstí. Když jsem přišel do školy, zeptali se mě, co chci být, až vyrostu. Napsal jsem „šťastný“. Řekli mi, že nerozumím zadání. Já jim řekl, že oni nerozumí životu.
John Lennon
 
 

Z tohoto citátu lehce odvodíme, pokud budeme šťastní, budeme skutečně žít a ne jen přežívat. Takže pokud objevíme, jaké činnosti nám dělají radost, a budeme se jim věnovat, budeme šťastní a tedy i naplno žít. No není to jednoduché? Jsem přesvědčená o tom, že život je jednoduchý, že život je hra. A co Vy? Máte to taky tak?

Většina lidí se pohybuje mezi činnostmi, které jim dělají radost a mezi těmi, co musí dělat.

Mám pro Vás návod, který Vám pomůže identifikovat činnosti, které děláte a které dělat chce:

1. Prvním krokem je vytvořit si list činností, které děláte denně, v pracovním i osobním životě. Připište také činnosti, které ještě neděláte, ale chtěli byste je zahrnout do běžného dne (např. 2x týdně cvičit).

2. V druhém kroku rozdělte sepsané činnosti do následující tabulky (můžete si jí překreslit na papír), podle toho jak moc velkou radost Vám daná činnost přináší a jak dobří v ní jste.

Radostxštěstí

3. Vyhodnocení

Zóna štěstí = ta Vás naplňuje energií. Jsou to činnosti, ve kterých jste dobří, a zároveň Vám přináší radost. Zde je skvělé mít co největší počet činností, které běžně děláte, protože právě ty Vám přinášejí největší radost a naplnění.

Zóna mentoringu = zde umístěte činnosti, které děláte dobře, ale nepřináší Vám radost. Možná jste připraveni se posunout dále a naučit se něco nového, co byste mohli dát do zóny štěstí. Zde je vhodné dané činnosti přesunout, tzv. delegovat na někoho jiného.

Zóna učení = sem patří činnosti, které začínáte dělat. Máte z nich radost, ale ještě v nich nejste dobří. Toto je příležitost pro profesní a osobní růst. Jste motivovaní, ale zatím Vám chybí dovednosti a tak je čas učit se. Například si najdete vhodný kurz, přečtete tématickou knihu, vyhledáte informace online nebo si dokonce najdete mentora.

Zóna bolesti = do této zóny zapište činnosti, které Vám energii vysávají. Zde je nejlepší pokud nemáte uvedenou činnost, nebo co nejméně. Odstranit činnost z této zóny můžete několika způsoby. Tím prvním je přestat danou činnost dělat, tedy pokud je to možné, ne vždy to samozřejmě lze. Jsou i další možnosti a to začít dělat danou činnost dobře nebo začít si jí užívat. Jak to ale udělat, abych danou činnost začal dělat dobře? Odpovědí je přesunout jí do zóny učení. Díky tomu se dozvíte jak danou činnost dělat dobře a nakonec Vás začne i bavit. Také jste si všimli, pokud děláte něco dobře, pak Vás daná činnost většinou baví a naopak?

Procházejte si tuto tabulku pravidelně, abyste věděli, zda se přibližujete k cíli a tím cílem je mít co nejvíce činností v zóně štěstí a co nejméně v zóně bolesti.

 

Jsou i další cesty jak v životě prožívat radost a štěstí. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud všechny cesty spojíte.

11 cest jak manifestovat štěstí a radost ve svém životě:

 1. Věnujte se činnostem, které podporují Vás a Vaší vizi.
 2. Přestaňte se vnitřně bičovat a snižovat své sebehodnocení.
 3. Pusťte se potřeby mít na vše odpověď.
 4. Vzdejte se kontroly kdo, jak, co, kdy, kde.
 5. Vzdejte se omezení, které jsi sám sobě dal.
 6. Ignorujte současné okolnosti, které Vám nejsou příjemné.
 7. Věřte v sebe.
 8. Vězte, že Vaše cesta a Váš cíl jsou jasné.
 9. Shoďte ze sebe vinu, stud a bolest. Dnes je nový den.
 10. Žijte pro sebe. Buďte autentičtí.
 11. Udržte si ve svém životě lidi, kteří Vás opravdu milují, motivují, povzbuzují a inspirují. Zbavte se pijavic a odpůrců, kteří Vás znevažují nebo na Vás útočí.

 

Já jsem se rozhodla pro radost a štěstí. Pro co se rozhodnete Vy? Na změnu nejste sami.

Pokud Vás tento článek zaujal a myslíte si, že by mohl pomoci někomu z Vašich přátel, sdílejte ho a podílejte se na pozitivních změnách života dalších úžasných lidí, jako jste Vy.