Proč je voda pro nás důležitá? Jak poznáme, že nepřijímáme dostatek vody? Co všechno způsobuje nedostatek vody? Jak ovlivníme naše tělo díky dostatečnému příjmu vody? Kolik vody denně máme vypít? Je množství vody jediným ukazatelem dodržování správného pitného režimu?
1418812_77341743

Lidské tělo je z větší části tvořeno vodou. Největší podíl vody mají v sobě malé děti, konkrétně čtyři pětiny a nejmenší podíl staří lidé, přibližně jednu polovinu z celkové hmotnosti.  Na nedostatek vody jsou tedy nejvíce citlivé nejmenší děti. Voda je životně důležitou tekutinou. Člověk dokáže bez vody přežít pouze 2-3 dny.

Voda je pro naše tělo nesmírně důležitá, protože podporuje průběh látkové a energetické přeměny, zabraňuje přehřátí organismu a je zdrojem důležitých minerálních látek a stopových prvků. Díky tomu, že o vodu různými cestami neustále přicházíme, musíme jí také stále přijímat. Je nutné pro kvalitu našeho zdraví udržovat rovnováhu mezi výdejem a příjmem vody.

Jak poznáte, že denně vypijete málo tekutin?

Nedostatek tekutin se může projevit bolestí hlavy, únavou, nízkou výkonností, špatnou kvalitou pleti, pocitem žízně, suchem v ústech, pálením rtů, pocitem neklidu, špatným soustředěním, závratěmi, žaludeční nevolností, zácpou, zvýšenou spavostí. Zda vám nechybí voda, zjistíte i podle barvy moči, čím více je barva žlutá, tím více vody je nutné doplnit.

Pocit žízně máme v okamžiku, kdy naše tělo ztratilo 1-2% vody. Je důležité přijímat vhodné tekutiny, nejlépe vodu, dříve než se pocit žízně objeví. Proto je potřebné pít průběžně celý den.

Dlouhodobý nedostatek příjmu vody se projeví vznikem civilizačních chorob, díky zahlcení těla toxiny, které nemají šanci z těla odejít. Pití čisté vody čistí naše tělo tím nejlepším způsobem.

V podstatě neexistuje obecný vzorec na stanovení přesného množství vody, které bychom měli během dne vypít. Potřebné množství vody totiž ovlivňuje spousta faktorů – věk, hmotnost člověka, teplota a vlhkost prostředí, pohybová aktivita, pohlaví, složení a množství stravy, aktuální zdravotní stav. Můžeme jednoduše ale sledovat projevy, které způsobuje nedostatek vody v našem těle.

Přibližnou denní potřebu vody můžeme spočítat pomocí vzorce:

0,5 litru na každých 15 kg hmotnosti

Pokud tedy vážíte například 80 kg, pak denní potřebu vody spočítáte takto: 80/15=5,3…..5,3*0,5=2,7 l

Není důležité jen množství vody, které máme přijmout, ale je důležité i načasování. Je prospěšné každý den zahájit minimálně jednou skleničkou vody. Voda hned po probuzení má pozitivní vliv na funkci vnitřních orgánů. 1 sklenička vody 30 minut před jídlem zase podporuje trávení.  Během dne je vhodné doplňovat tekutiny v dávkách cca 0,2l v hodinových intervalech a nečekat na pocit žízně.

Není voda jako voda. Ne každá voda, pokud ji dlouhodobě pijeme, je pro naše tělo prospěšná. Např. destilovaná voda, minerální voda nebo voda z kohoutku, pokud nemáme udělaný rozbor a vlastně nevíme co tato voda obsahuje, může být v dlouhodobém působení na náš organismus i škodlivá. Z vlastní zkušenosti doporučuji pít kojeneckou vodu a vodu z vodovodu, u které je udělaný rozbor a odpovídá kojenecké vodě, případně přefiltrovanou vodu.

Každý den večer si ke své posteli připravte minimálně jednu sklenici vody a každé ráno ihned po probuzení ji vypijte a pozorujte, jaké změny se budou dít.  Setkala jsem se i s lidmi, kteří mají problémy hned po ránu pít čistou vodu. Pokud k nim patříte i vy, udělejte si nápoj z vychladlé převařené vody a šťávy z citronu. Citron navíc působí blahodárně na celé tělo nejen díky obsahu vitamínů, ale i díky zásaditému prostředí, které vytváří.

Informace neuvedené do praxe zůstanou vždy jen informacemi. Již dnes můžete využít sílu vody ve svůj prospěch.