Co vše potřebuji na stravování se živou stravou? Kolik mě to bude stát?  Jak moc musím změnit svou kuchyni? Co vše musím na začátku udělat, aby se ještě dnes stala živá strava součástí mého jídelníčku?

1418812_77341743

Mixér

Většina domácností už nějaký ten mixér doma má. V době, kdy jsem já objevila kouzlo živé stravy, jsem doma měla právě jen mixér a tak jsem ho využila pro první zkušenosti s přípravou živých, chutných a tolik opěvovaných smoothie. Co je to smoothie? Nejlepší představu si uděláte, pokud si svoje smoothie připravíte doma:

Do mixeru vložíte jednu hrst něčeho zeleného (mé oblíbené je špenát, rukola, kapusta nebo salát), dále jeden zralý banán (zralý banán poznáte podle toho, že začíná mít na slupce hnědé skvrny), který zaručí sladkou chuť a přilijete jednu skleničku vody (cca 0,3l) a nakonec zapnete mixér. Čím déle mixujete tím více je smoothie krémovější konzistence. Vyzkoušejte  jaká konzistence bude vyhovovat právě vám. Smoothie si můžete dle chuti upravovat a sami si určit poměry jednotlivých ingrediencí.

V mixéru pak můžete také připravovat různá mléka: makové, mandlové, kokosové.

 

Odšťavňovač

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou součástí živé stravy.  Můžete si pořídit centrifugální nebo hydraulický odšťavňovač. Nejrozšířenější jsou centrifugální odšťavňovače, které jsou založené  na odstředivé síle. Lepší kvalitu šťávy získáte ale pomocí hydraulického odšťavňovače. Osobně  jsem vyzkoušela šťávu z obou typů  a ihned jsem se rozhodla a zakoupila odšťavňovač hydraulický i přes vyšší investici  a to cca 10 000 Kč. Hydraulický odšťavňovač navíc díky odstranění více vlákniny, odstraní i více pesticidů, které se právě na vlákninu váží.

Můžete získat jednodruhové šťávy z mrkve, pomeranče, jablek, hroznů, hrušek, grepů ale i si šťávy různě namíchat. Mně osobně nejvíce chutná šťáva namíchaná z jablek, červené řepy, grepu a okurky (cca 5 velkých jablek, 2 červené řepy, půlka okurky, 1-2 grepy).

Sušička ovoce

V sušičce můžete usušit jednotlivé ovoce jako např. banán, jablka, kiwi, ananas ale také různé tyčinky, speciální živý chléb nebo těsto nejen na štrůdl. U sušičky si akorát dávejte pozor na to, aby bylo možno nastavit teplotu sušení a to 42˚C. Pro sušení těsta doporučuji obdélníkové sušičky. Levnější variantou jsou kulaté sušičky, které pořídíte už kolem 1000 Kč.

Miska na klíčení

Můžete klíčit hrách, čočku, fazolky, cizrnu, řeřichu a další. Klíčky použijete do různých salátů. Klíčky potřebují průběžně proplachovat, nesmí v nich zůstávat voda, proto je výhodné si pořídit speciální misku na klíčení.Misku na klíčení koupíte do 500 Kč.

 

Spiralizer

Spiralizer, někdy také nazýván špagetovač, slouží k výrobě nudlí a špaget ze zeleniny a ovoce. Ve spiralizeru můžete například používat brambory, cukety, okurky, mrkve, cibule, řepy. Spiralizer koupíte nejen na internetu i v ceně do 1000 Kč.

 

Mlýnek na semínka

Kvalitní mlýnek na semínka seženete pod názvem mlýnek na kávu a doporučuji pořídit ho v hodnotě kolem 1000 Kč. Mlýnek můžete používat na všechny ořechy a semínka. Lze v podstatě nahradit i mixérem. Pro malá množství, ale je výhodnější právě mlýnek.

 

Ochutnejte své první zelené smoothie plné vitamínů a minerálů a pozorujte, jak se po něm cítíte?